Czy faktycznie potrzebujesz biznes planu?

Czy faktycznie potrzebujesz biznes planu?

Czy nie jest tak, że myśląc o założeniu firmy przychodzi nam na myśl od razu stworzenie biznes planu? Ja przynajmeniej tak kiedyś miałam. Przecież tak mnie nauczono na studiach, to była podstawa do solidnego przygotowania się do prowadzenia biznesu. 

Ale czy rzeczywiście jest on niezbędny? Jest, gdy planujesz wziąć kredyt w banku pod firmową inwestycję. W innym przypadku, nie musisz pisać tradycyjnego biznes planu, który wielu niestety odstrasza. 

CO ZAMIAST BIZNES PLANU?

Ja wybieram sprawdzony i dużo bardzej przyjazny MODEL BIZNESOWY. Zawrzesz w nim cały obraz swojej firmy – począwszy od kontrahentów, sposób działąnia, po koszty i przychody. Poniżej zobaczysz wzór, z którego sama korzystam i stosuję również u swoich Klientów. Nie dość, że będzie Ci go łatwo uzupełnić, to będziesz w stanie dużo lepiej reagować na zmiany na rynku czy usprawniać działanie swojej firmy. 

Pracując na takim modelu, łatwiej zrobić przegląd procesów i szukać nowych możliwości. 

Jak widzisz, w tym schemacie masz wszystko co powinienieś wiedzieć o swojej firmie w ujęciu jej działania – otoczenie, klienci, kanały sprzedaży, skąd biorą się koszty i przychody.

Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu artykułowi ułatwiłam Ci życie w swojej firmie, a jeśli jej jeszcze nie masz to będzie łatwiej zaplanować Ci jej start.

Powrót do góry