Work – Life Balance – Jak nie zagubić siebie w pogoni za wyzwaniami i pieniędzmi

Work – Life Balance – Jak nie zagubić siebie w pogoni za wyzwaniami i pieniędzmi
work-life balance

Zachowanie równowagi między życiem prywatnym a pracą, nie należy do łatwych zadań w czasach wielkich korporacji, technologii rozwijających się w zawrotnym tempie, i w czasach kiedy przyszło ludziom żyć i pracować w domach. 

W tym artykule chciałabym spojrzeć na work – life balance z perspektywy dwóch płaszczyzn – pracy na permanentnym home office oraz przekonaniu, że im więcej pracuję tym więcej zarobię i osiągnę. 

Zacznę od pierwszego aspektu balansowania między pracą a życiem osobistym, kiedy otwieramy rano oczy i zaczynamy z marszu pracę. Do momentu wybuchu pandemii, home office był przywilejem, którego często zadrościło się innym, mogącym sobie na niego pozwolić. A później stał się dla wielu osób przekleństwem- wstajesz rano z łóżka i zanim zaparzysz kawę włączasz laptop i zaczynasz pracować. Twoja sypialnia, jadalnia, kuchnia są Twoim miejscem pracy, a gdzie miejsce na relaks? Niejednokrotnie pracujesz więcej na home office, niż jeżdżąc do biura. Kończysz pracę, zamykasz laptop, ale nadal tkwisz w miejscu, w którym pracowałeś, gdzie zostają myśli, analizy. Ani Ty ani Twoja głowa nie wychodzą z pracy, choć jesteś u siebie w domu, masz czas dla siebie. Wykorzystywanie czasu wolnego na resetowanie umysłu, w takiej sytuacji jest naprawdę trudne. Pamiętaj jednak, aby bez względu na sytuację, łapać chwile dla siebie – w czasie pracy i po niej. Bez względu jakie metody znajdziesz, włączaj pauzę- na przeczytanie gazety, rozdziału książki, łyk kawy, zrób krótki trening, wszystko co pomoże Ci oderwać głowę od myślenia o swoich zadaniach w pracy. 

Drugim aspektem, o którym wspomniałam na początku jest przekonanie, że muszę dużo pracować, udowadniać że mogę więcej i lepiej, po to żeby zarabiać więcej i rozwijać karierę zawodową. Sama przez to przeszłam, uczestniczyłam w biegu za niedoścignioną marchewką. Nie ważne dla mnie było czy pracuję więcej niż 8h, czy jeżdżę po całej Polsce czy może codziennie o świcie wsiadam do pociągu relacji Łódź-Warszawa, żeby zasilić szeregi korporacji. Niejednokrotnie nagrodą za ciężką pracę był kubeł zimnej wody na głowę lub projekt szedł do kosza, bo zmieniła się wizja. Czy żałuję, że tak się poświęcłam? Nie. To był czas kiedy zdobyłam ogromną wiedzę i doświadczenie, bez których nie byłabym tu gdzie jestem dziś. Dziś żyję na własnych zasadach, dbając o utrzymanie balansu miedzy pracą, a życiem prywatnym. Czy pracuję mniej niż wcześniej? Na pewno inaczej, sama wyznaczam sobie tempo, a umiejętność zarządzania czasem dzięki wieloletniej pracy projektowej, dziś procentuje. Prowadzenie własnej działalności nie zawsze usłane jest różami, ale daje poczucie wolności.

Co w takim razie z tym WORK – LIFE BALANCE? To wszystko zależy od Ciebie. Praca w wiecznej gonitwie, prowadzi zwykle do nikąd. Układaj plan dnia, który uwzględnia pół godziny tylko dla Ciebie w trakcie pracy. Po pracy zaplanuj aktywności bądź spacer, spotkanie z bliskimi itp. Koncentrowanie się wyłącznie na pracy, która staje się całym Twoim życiem i maksymalne eksploatowanie swojego organizmu, może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. 

Na koniec przytoczę Ci pewną anegdotę– był luty, wzięłam udział w warsztatach biznesowych (wówczas jeszcze trojąc się na etacie w korporacji), poznałam wiele osób prowadzących biznesy lub chcących je rozpocząć. Po wielu dyskusjach poczułam, że skoro ta setka ludzi może prowadzić biznes i są w tym wszystkim spełnieni, wolni, nie zestresowani i nie biegną za marchewką, to ja też tak mogę i tak właśnie chcę żyć. Wzięłam udział w tych warsztatach oczywiście nie przez przypadek, myślałam już wtedy o założeniu swojej firmy, ale dzięki nim dostałam motywacyjnego kopa, że nie było już odwrotu. 

Nie ważne czy w małej firmie, korporacji, czy we włanym biznesie, bądź tam gdzie Ci dobrze, gdzie się spełniasz i jesteś szczęśliwy. Pielęgnuj swoje chwile, spokój i idź do przodu. 

Z chęcią poznam Wasze sposoby na utrzymanie balansu między pracą, a życiem prywatnym. 

Jak Wy to robicie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry