MODEL BIZNESOWY – JAK GO ZBUDOWAĆ

MODEL BIZNESOWY – JAK GO ZBUDOWAĆ

Nie wiem jak Ty, ale moim marzeniem było, aby móc decydować o wszystkim co dzieje się w moim życiu, żeby osiągnąć szczęście i balans w życiu prywatnym jak i zawodowym. Dlatego postawiłam na własną firmę, w którą wkładam swoją wiedzę i serce. Żyję na własnych zasadach i w określonym przez siebie rytmie. Zanim do tego doszło pracowałam w korporacji na etacie i zwykle czułam, że to nie jest moje miejsce i nie chcę tak spędzić reszty mojego życia. Zaczełam planować swój biznes, oczywiście również określiłam model biznesowy mojej firmy. W zasadzie mój pierwotny model jest bazą, którą ciągle udoskonalam i która ewoluuje z czasem. 

Jeśli prowadzisz firmę lub przymierzasz się do jej założenia, istotny jest wybór modelu biznesu w jakim chcesz ją prowadzić i jak będziesz sprzedawać swoje produkty/usługi. Nawet w przypadku działających już biznesów, modyfikowanie modeli biznesowych ma często miejsce, choćby ze względu na zmieniające się otoczenie – rynek, klientów, nowe technologię czy gospodarkę. 

Dlatego też nie ważne na jakim etapie jesteś ze swoją firmą, warto jest dobrze sformuować model lub może warto przeanalizować już istniejący, jeśli masz wątpliwość że coś mogłoby działać sprawniej.

Czym w ogóle są modele biznesowe?

Model biznesowy to nic innego jak przyjęty długofalowy plan działania biznesu mający na celu powiększanie jego zysku operacyjnego. Mówiąc najprościej, jest to określony sposób na sprzedaż produktów i usług firmy. W modelu biznesowym wykorzystuje się unikatową cechę produktu/ usługi, czyli to co go wyróżnia na tle konkurencji.

PODSTAWOWE ELEMENTY MODELI BIZNESOWYCH

– Kto? – kto jest Twoim klientem, jakie ma potrzeby, co lubi, co go wkurza, czego pragnie, jak żyje itd. 

– Co? – co oferujesz, jaki problem rozwiązujesz swojego klienta, co wyróżnia produkt na tle rynku

– Jak? – w jaki sposób dostarczysz tą wartość swojemu klientowi, jakich narzędzi użyjesz. Powinno się tu kreślić już cały proces zakupowy przez jaki przejdzie Odbiorca zainteresowany Twoim produktem, poszczególne etapy lejka sprzedażowego przez które przechodzą klienci. Pamiętaj, żeby dopracować doświadczenie Twoich Odbiorców w całym procesie sprzedaży- od momentu kiedy dowiedzą się o Twoim istnieniu (i Twojego produktu), aż do etapu gdy staną się Twoimi Klientami. Dlaczego? Bo nawet jeśli masz najlepszy produkt na świecie dla swojego klienta to  może się okazać że zniechęcisz go już na starcie np. niewystarczającą ilością informacji, długim ładowaniem strony, mało intuicyjnym układem www. Niby drobiazgi, a jednak potrafią zdecydować o zakupie lub zamknięciu zakładki ze stroną. 

– Dlaczego? – dlaczego Twój potencjalny Klient ma wybrać właśnie Twój produkt, dlaczego ma za niego zapłacić określoną sumę pieniędzy. Musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie zanim rozpoczniesz jakąkolwiek sprzedaż. 

DALSZE KROKI DO ZBUDOWANIA MODELU

Jeśli powyższe kroki masz już zrobione, to kolejnymi będzie wejście w szczegóły Twojego przedsięwzięcia tj.:

– jak planujesz wdrożyć swój model 

– jakie nakłady finansowe musisz ponieść, jakie prognozujesz przychody 

– czy będzie konieczne nawiązanie współpracy z partnerami zewnętrznymi/ dostawcami usług itp.

– czy model będzie wymagał integracji z inymi procesami w firmie

– ile czasu zajmie wdrożenie modelu 

– jakimi kanałami będziesz docierać do swojego Odbiorcy

– czym zainteresujesz Odbiorcę

– jak zbudujesz zaufanie do marki

– jak będzie skonstruowana oferta w modelu 

Teraz masz już gotowy model biznesowy. 

Po wdrożeniu go w życie, nie odcinasz wyłącznie kuponów od sukcesu, a obserwujesz i analizujesz. Sprawdzasz czy doświadczenie Klienta jest dobre, czy rezygnuje z zakupu przedwcześnie, przechodzisz cały lejek sprzedażowy i weryfikujesz czy wszystko jest tak jak być powinno i nie tracisz Klientów przez niuanse. Weryfikujesz, który kanał jest najskuteczniejszy, który przekaz najbardziej chwytliwy. Co mówią Klienci o produkcie, procesie, marce.

Jeśli okaże się, że coś nie gra w modelu, to dzięki bacznej obserwacji jesteś w stanie szybko reagować i dokonywać poprawek.  

Zbudowanie modelu biznesowego to dopiero początek zabawy 🙂 

Podsumowując - po co ci model biznesowy?

Model biznesowy to przede wszystkim podkreślenie wyjątkowości Twojego produktu Odbiorcom. Produkt sam się nie srzeda, zwłaszcze w otoczeniu mocno nasycnego rynku. Musisz w określony przez siebie sposób przebić się do świadomości ludzi i wzbudzić chęć poznania Twojego produktu, a następnie dokonania jego zakupu. Określenie szczegółowo poszczególnych kroków w procesie przez jaki chcesz, aby przechodzili Klienci. Dzięki temu jesteś w stanie reagować na niedociągnięcia w procesie i możesz je poprawiać, zwiększając przyszłą sprzedaż. 

To mapa działań Twojej firmy i droga Klienta od poznania do zakupu, a także zbieranie doświadczeń Odbiorców i szybkie reagowanie. 

BIZNES ONLINE
Powrót do góry