POTĘGA PLANOWANIA

POTĘGA PLANOWANIA

Masz pomysł na biznes lub na nowy projekt, a może potrzebujesz wprowadzić więcej ładu w swoich działaniach? 

Koniecznie zacznij planować. 

Jeśli planujesz rozpocząć nowy projekt, to jasno określ jego cel, termin w jakim chcesz go zrealizować.

Jeśli prowadzisz firmę, ale masz wrażenie, że żyjesz w chaosie, brak Ci konsekwencji,  odpowiednio zaplanowane działania ułatwią Ci życie. 

Dzięki temu, że zaczniesz planować, zaoszczędzisz sporo czasu na zbędne czynności, na kręcenie się w kółko. Łatwo będzie Ci reagować na zagrożenia w projekcie, zobaczysz gdzie masz spowalniaczy. A przede wszystkim planowanie sprawia, że jesteśmy bardziej konsekwentni w swoich działaniach, rzadziej odpuszczamy, rzadziej mówimy “to może zaczekać do jutra”.

 

Etapy planowania

Pierwszym etapem planowania jest zawsze napisanie sobie celów. Bez względu na to czy startujesz z nowym brandem, czy chcesz uporządkować swoje dotychczasowe działania. 

Określ cel główny Twojego projektu. Następnie wypisz na dużych klockach kroki jakie są przed Tobą, aby cel osiągnąć. 

Przykład.

Planujesz wprowadzić na rynek nową markę kosmetyków.

Cel: do końca roku rozpocząć aktywną sprzedaż produktów i zbudować społeczność wokół marki oraz wygenerować sprzedaż na poziomie X zł.

Plan na dużych klockach:

1. Zaplanowanie produkcji produktów/ Zaopatrzenie w towar

2. Zbudowanie strategii marki

3. Stworzenie sklepu online

4. Marketing

Jak widzisz tych kroków wcale nie jest tak wiele, ale pracy bardzo dużo. Zobacz jak może wyglądać przykładowe rozłożenie na czynniki pierwsze tego planu działania:

1. Zaplanowanie produkcji

 – znalezienie rzetelnych producentów/ dostawców kosmetyków

 – negocjacje warunków współpracy

 – nawiązanie współpracy

2. Zbudowanie strategii marki:

 – strategia ceny – określenie marży na poszczególnych produktach, zasady wentualnych promocji, kalendarz promocji

– strategia sprzedaży – jakimi kanałami będą sprzedawane produkty. Czy któryś z kanałów powinien być dominujący (np. online ze względu na niskie koszty utrzymania)

– strategia treści – stworzenie bloga na www, określenie treści dla Odbiorców, które pozwolą zbudować relacje z marką i będą budować solidną markę eksperta w dziedzinie kosmetyków, które będą sprzedawane

3. Stworzenie sklepu online

 – znalezienie agencji, która przygotuje www wraz ze sklepem

 – nawiązanie współpracy

 – odbiór/ testy wykonanej strony/sklepu

4. Marketing

– sesja zdjęciowa produktów

– wybór agencji marketingowej do obsługi kampanii (jeśli nie chcesz podjąć się tego zadania samodzielnie)

– jakie kanały komunikacji wykorzystać na launch produktu, czy zrobić prekampanię, która zbuduje napięcie i spowoduje, że ludzie będą czekać na start sprzedaży

– influencer marketing – znalezienie agencji, określenie profilu Influencera itd. 

– jakie social media będą najlepsze do budowania społeczności wokół marki 

– jakie treści w social media będą publikowane 

itd. …. Oczywiście to plan przykładowy, zakłądając nową firmę/ markę tych kroków w praktyce wykonasz więcej.

Można by tu się rozpisywać i generować kolejne punkty do zrobienia. Powyższy przykład to swego rodzaju mapa, drogowskaz dla każdego kto chce zacząć planować, ale na chceniu się zwykle kończy 🙂

Jeśli już masz swoją markę i prowadzisz działania w social media, ale widzisz że brak Ci konsekwencji i systematyczności, to czym prędzej zabierz się za planowanie. 

Zrób kalendarz treści, podziel tabelę na przykład na kolumnę gdzie wskażesz social media, w których jest obecna Twoja marka, kolejna to rodzaj contentu (treść, zdjęcia, video, live) i kolumna z podziałem na poszczególne tygodnie. Zapisuj pomysły na treści w danym kanale w okeślonym terminie. Polecam Ci również nie tylko hasłowe spisywanie Twoich pomysłów na treści, ale też pisanie ich od początku do końca. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i zastanawiania się po kilku dniach od pomysłu, co by tu napisać. Do planowania treści w social media używam zwykle Excela, a następnie moje treści przerzucam do Creator Studio (opublikujesz tu zarówno treści na FB jak i Instagram). Ciekawą opcją (alternatywą do Creator Studio) jest również Planoly do planowania treści na Instagramie, poza tym Planoly daje Ci od razu pełen obraz tego jak Twój feed będzie wyglądał po dodaniu kolejnych zaplanowanych postów. 

Wierz mi, że planowanie daje bardzo dobre efekty, zauważysz je od razu, mniej chaosu, więcej konkretów, szybsze działanie. A poza tym to systematyczność i konsekwencja, mamy cel główny, cele mniejsze i po kolei je realizujemy. Mamy za każdym razem satysfakcję z ukończonego kolejnego etapu projektu bądź jeśli rozwijamy społeczność wokół marki, to zauważalny będzie wzrost aktywności i przypływ nowych użytkowników. 

Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłam Cię do planowania 🙂 

 

 

 

Powrót do góry