Opowiem Ci historię – Storytelling w biznesie

Opowiem Ci historię – Storytelling w biznesie

Budowanie wizerunku marki i zaufania do niej, to proces, który wymaga przemyślanej strategii. Składa się na nią wiele elementów, od określenia co oferujemy, komu i dlaczego akurat nas ma wybrać, przez stregię ceny i komunikacji z klientem. Żeby nasze działania przyniosły oczekiwany efekt, warto zgłębić temat storytellingu w kontekście komunikacji z naszymi odbiorcami.

Storytelling to nic innego jak opowiadanie historii, nazywany też marketingiem narracyjnym. Na czym on polega? Ludzie uwielbiają słuchać ciekawych, opowieści, które wzbudzają emocje, intrygują, ciekawią. Ile razy zastanawiałeś się jak stworzyć markę, którą odbiorcy pokochają i będą o niej mówić?  Pewnie przynajmniej raz, myśląc o swoim biznesie lub chęci jego założenia. Mam dla Ciebie odpowiedź na to pytanie – STORYTELLING. Zbuduj opowieść o swojej marce, wzbudzaj emocje, bo to one sprzedają i budują więź z klientami

Storytelling powinien przyczyniać się do tego, aby jego odbiorcy chętnie dzielili się naszą opowieścią o produkcie, marce, z innymi. W dobie social mediów to bardzo ważne działanie, ponieważ udostępniane treści są dla algorytmów bardzo wartościowe i dzięki temu dotrzesz ze swoim przekazem do szerokiego grona użytkowników.

RODZAJE OPOWIEŚCI W STORYTELLINGU

Typy opowieści, obok któych Twoi odbiorcy nie przejdą obojętnie, zostały określone na podstawie prac Kurta Vonneguta w 2016 roku na Uniwersytecie w Vermont. Badacze zebrali 6 podstawowych “kształtów opowieści”:

  • od żebraka do milionera – opowieść, w której pokazujemy drogę bohatera, który zaczyna z niczym i wytrwale dąży do osiągnięcia celu i finalnie osiąga sukces
  • od milionera do żebraka – to historia upadku, z góry można przypuszczać że losy bohatera będą tylko gorsze, przeciwieństwo powyższej historii, trzyma w napięciu do ostatniej sekundy. 
  • człowiek w dołku – upadek bohatera, załamanie, jednak w przeciwieństwie do “od milionera do żebraka”, następuje zwrot akcji po którym bohater wychodzi na prostą
  • Ikar – bohater opowieści wznosi się wysoko, zdobywa szczyty, aż niespodziewanie wraca do punktu wyjścia (upadek)
  • Kopciuszek – bohaterowi dobrze się powodzi, nagle następuje nieoczekiwany zwrot akcji, po którym bohater wszystko traci, jednak po serii zdarzeń następuje happy end i bohater żyje długo i szczęśliwie.
  • Edyp – opowieść rozpoczyna się katastrofą, po której bohater wychodzi na prostą, aby za chwilę ponownie wydarzyła się tragedia
 
Sam decydujesz jakie emocje chcesz wywołać swoją opowieścią. Trzymaj w napięciu, rób zwroty akcji których Twój odbiorca się nie spodziewa, dozuj fakty. 
Pamiętaj, by opowieść była autentyczna, żeby odbiorca mógł się z nią identyfikować (wykorzystaj wiedzę o swoim kliencie).

PRZYKŁADY STORYTELLINGU

IKEA – absolutny mistrz Storytellingu, poza tym że umiejętnie buduje opowieść o swojej marce, to potrafi wejść w buty klienta, przewiduje jego potrzeby i mówi jego językiem. 

Allegro – od jakiegoś czasu robią naprawdę dobrą robotę w ramach Storytellingu. Ich reklamy wzbudzają emocje bez dwóch zdań

STORYTELLING W SOCIAL MEDIA

Obecnie świetnym nośnikiem do opowiadania historii są social media. To właśnie tam możesz skutecznie wykorzystywać storytelling do budowania więzi z Twoimi odbiorcami, wykorzystuj do tego Stories na Instagramie, Relacje na Facebooku, YouTube. Bądź sobą, pokaż swoją markę od kuchni, jak narodził się pomysł na biznes, jakie trudności trzeba było pokonać aby dojść do miejsca w któym jesteś aktualnie. Co Cię motywuje do działania, inspiruje itd. Masz wachlarz możliwości, zastanów się jak chcesz opowiedzieć swoją historię, pamiętając by nie była przekoloryzowana.

Czas na Twoją opowieść..

Powrót do góry