ANALIZA DANYCH DLA KAŻDEGO

ANALIZA DANYCH DLA KAŻDEGO

Są dwa typy osób – te które kochają analizować dane na wszelkie możliwe sposoby i takie, którym na samą myśl o tabelkach i wykresach robi się słabo. Nie ważne, którym typem jesteś, bo prowadząc firmę musisz polubić statystykę choć w minimalnym stopniu. 

Przyznam Ci się, że nie należę do miłośników analiz, ale lubię poznawać moich odbiorców i ich zachowania, żeby jak najlepiej dopasować do nich ofertę i komunikację. Robię to nie tylko poprzez wywiady i ankiety, na codzień wspieram się również statystykami. 

W tym poście pokażę Ci z jakich narzędzi korzystam najczęściej i jak Ty możesz ich używać w swoim biznesie. 

Google Analytics 

Odwiedzam tą kopalnie danych o moich klientach codziennie, widzę tu kto wyświetla moją witrynę i w jaki sposób z niej korzysta. 

Warto zwracać uwagę na współczynnik pokazujący liczbę wyświetlonych stron/ sesję, dzięki niemu dowiesz się czy użytkownicy odwiedzają wyłącznie jedną stronę i wychodzą, czy spędzają u Ciebie nieco więcej czasu i przeglądają więcej stron. Jeśli Twój współczynnik wynosi 1, to sygnał że użytkownicy nie znajdują na stronie ciekawych dla siebie treści lub na przykład strona jest mało intuicyjna, kiepska nawigacja może mieć znaczący wpływ na zachowanie użytkowników. Warto wówczas przyjrzeć się swojej stronie oczami jej odbiorców.

Kolejny wskaźnik to współczynnik odrzuceń – im niższy tym lepiej, bo oznacza to że użytkownicy chodzą po Twojej stronie, ponieważ informuje on nas o tym ile osób odwiedziło tylko jedną stronę przed jej zamknięciem.

Przykładowa analiza:

ANALIZA DANYCH

Użytkownicy spędzają stosunkowo niewiele czasu w witrynie, jednak odwiedzają średnio 3 strony podczas jednej sesji, może na to wpływ mieć kilka rzeczy, na przykład kampania reklamowa, w której użytkownicy prowadzeni są przez landing page do sklepu i koszyka, a może być również tak że zainteresowani użytkownicy po wejściu na stronę główną szukają interesujących ich treści głębiej – te wątpliwości rozwieje schemat ruchu na stronie, gdzie możesz sprawdzić jak użytkownicy poruszają się po witrynie.

Ruch na stronie to jedno, a masz tu również wiele ciekawych danych o Twoich użytkownikach – dane demograficzne, dane geograficzne, zainteresowania. Informacje o urządzeniach z jakich wyświetlana jest Twoja witryna (komputer, tablet czy telefon – dzięki tej wiedzy wiesz czy Twoja strona musi być responsywna pod telefony i tablety czy nie – na ogół musi 🙂 ). Poza tym dowiesz się w jakie dni tygodnia i pory dnia Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni. Całą tą wiedzę możesz wykorzystać w kampaniach marketingowych – zainteresowania, wiek, kraj/miasto, wykorzystaj do stworzenia grup docelowych w reklamach. Czas wzmożonej aktywności to np. czas na publikację postów na blogu.

FACEBOOK I INSTAGRAM

FACEBOOK STATYSTYKI

Wchodząc na swój profil firmowy na Facebooku, zaglądaj do rozszerzonych statystyk (normalnie na stronie widzisz skrócone podsumowanie), znajdziesz tu statystykę odwiedzin profilu, aktywności na nim, zobaczysz jak w czasie ta aktywność przebiega. Zwróć uwagę, które Twoje działania lepiej się sprawdziły i bardziej zaktywizowały do aktywności odbiorców.

Podobnie na Instagramie – w profilu firmowym, w rozwijanym menu po prawej stronie, znajdziesz statystyki. W “Aktywności” sprawdzisz w jakie dni Twoi odbiorcy są najaktywniejsi, jaki masz zasięg względem liczby wyświetleń profilu. W “Grupie Odbiorców” pierwsza pozycja pod tytułem “Wzrost” powie Ci czy więcej osób zaczyna Cię obserwować czy odklikuje “Obserwuj”, jak jesteś na plusie to najważniejsze, pamiętaj, że nie każdy musi Cię obserwować i unfollow też się zdarzają, co nie jest niczym nienaturalnym.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie pomocnym kierunkowskazem, a jeśli nie przepadałaś/-eś za analizami spojrzysz na nie nieco bardziej przychylnym okiem 🙂 

Powrót do góry