Jak przetestować pomysł na biznes

Jak przetestować pomysł na biznes

Mając pomysł na biznes, nową usługę lub produkt, warto go najpierw przetestować. Dzięki temu nie poniesiesz dużch kosztów na wejściu, a do tego sprawdzisz czego potrzebuje rynek i w którym iść kierunku.

Słyszałeś o lean startup lub design thinking? Są to metody, które możesz wykorzystywać w bardzo wielu sytuacjach – od wprowadzania nowych marek na rynek, przez wdrażanie do oferty nowch produktów/ usług, usprawnianie procesów.

Lean startup jest procesem, który pozwala ograniczyć ryzyko porażki m.in. startup’ów. Jego pomysłodawca Eric Riese, napisał o nim tak:

„Sukces startupu nie jest wynikiem dobrych genów założyciela czy znalezienia się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Sukces startupu można zaplanować i wypracować, realizując odpowiedni proces, a to oznacza, że można się tego nauczyć i mozna uczyć tego innych”

Wspomniany proces polega na wprowadzeniu na rynek produktu, który jeszcze nie jest dopracowany, dzięki temu można sprawdzić reakcję odbiorców na produkt, dopracować go w odpowiednim kierunku, aby jego finalna wersja była idealnie trafiona w rynek. Zalety tego procesu są bezdyskusyjne:

– obniżone ryzyko porażki

– obniżone koszty wejścia

– wprowadzenie docelowego produktu dopracowanego pod kątem potrzeb rynku

Drugą metodologią, którą osobiście stosuję w różnym zakresie w wielu projektach jest Design Thinking. Jestem absolutnym fanem narzędzi jakie daje Design Thinking, które pokazuje nam jak przeprowadzić badanie rynku, stworzyć Personę, wypracować pomysł na produkt/ usprawninie procesów poprzez burze mózgów i inne sposoby na generowanie pomysłów, stworzenie prototypu, który można testować na odbiorcach i zbierać feedback. 

Design Thinking wyznacza jakie kroki powinno się przejść, aby otrzymać finalny najlepszy pomysł, ale możesz z niego brać narzędzia, które akurat są Ci potrzebne np. jak zbadać rynek i stworzyć Personę. Może szukasz pomysłu na kampanie reklamowe, wykorzystaj metody na burze mózgów i selekcję pomysłów.

Kroki jakie przechodzi się w ramach Design Thinking:

1. Empatyzacja – wywiady z klientami, badania ilościowe mogą być uzupełnieniem całości. Poznajesz tu bardzo dobrze potrzeby klientów, co lubią, co ich denerwuje, jakie mają obawy, jaki styl życia prowadzą. 

2. Zdefiniowanie problemu – na tym etapie analizujesz zebrane wywiady i odpowiadasz na podstawie wypowiedzi jakie potrzeby i problemy mają Twoi klienci. Budujesz Personę.

3. Generowanie pomysłów – przeprowadzasz burze mózgów, a następnie selekcję pomysłów, wybierając te które najlepiej odpowiedzą na potrzeby odbiorców

4. Tworzenie prototypu – zbuduj prototyp swojego produktu, może to być fizyczny produkt, lub makieta rozrysowana. Google stosuje prototyp w postaci komiksu, historyjki któa przedstawia wykorzystanie produktu i sposób w jaki odpowiada on na potrzeby i problemy klientów.

Dzięki opisanym przeze mnie metodom, zaoszczędzisz sporo pieniędzy, dużo więcej niż stracisz zarobisz, a na koniec zadowoleni będą też Twoi odbiorcy, bo dasz im produkt jakiego oczekują. 

Powrót do góry