Jak dobrze znasz swojego klienta

Jak dobrze znasz swojego klienta

Bez względu na to czy prowadzisz biznes offline czy online, aby osiągnąć wymarzony sukces powinieneś zacząć od poznania swojego docelowego klienta.

Zabrzmiało korporacyjnie? Możliwe, ale zarówno mały jak i duży przedsiębiorca ma swojego idealnego klienta, często w literaturze zwanego personą.

Jak stworzyć Personę? Zastanów się jakie Twój klient ma potrzeby i jak Ty ze swoim produktem się w nie wpisujesz, jak i w czym mu pomagasz. 

Dlaczego to takie ważne, żeby wiedzieć kto jest odbiorcą naszego produktu? Dlatego że jeśli nie odrobisz tej lekcji, za chwilę będziesz działać po omacku, w chaosie, nie wiedząc jak skutecznie się komunikować z Twoimi odbiorcami, jakiego produktu potrzebują, a co za tym idzie? Na pewno nie lawina złotówek. Tylko brak sprzedaży.

Od czego zacząć? Przede wszystkim poznaj Go tak dobrze jak znasz swojego  przyjaciela – wiesz co lubi i co sprawia mu przyjemność, co go cieszy, jaki prezent by  mu się spodobał lub jak pomóc w potrzebie. Tak samo podejdź do swojego Klienta. 

Zacznij od tego jak Ty wyobrażasz sobie wymarzonego Klienta – lubi podróże? czyta dużo książek, lubi spędzać wieczory z rodziną, a zakupy robi najczęściej popołudniem, nie lubi stać w kolejkach, wkurza go gdy dostaje maile, które tylko nakłaniają go do zakupów, itd. Takich pytań i odpowiedzi na nie możesz generować dowolną ilość. A jeśli masz możliwość porozmawiać z kimś kto jest Twoim idealnym Klientem, to  dobrze się do tego wywiadu przygotuj i pytaj, słuchaj, rozmawiaj. 

Wywiady z Klientami są ogromną wartością dla Ciebie – najlepiej jak będziesz mógł porozmawiać z różnorodną grupą od krytyków – sceptyków, czyli tzw. non userów po optymistów-entuzjastów czyli hard userów i oczywiście tych, którzy są po środku – od czasu do czasu korzystają z produktów podobnych do Twoich, albo może by skorzystali gdyby mieli okazję. Mieszane grupy w wywiadzie dają najlepszy feedback, poznasz wtedy nie tylko swojego klienta, ale wskaże Ci on również co powinienieś zmienć w produkcie, procesie sprzedaży czy komunikacji.

O kliencie mogłabym tak pisać i pisać, ale teraz jestem spokojna, bo wiem że mając powyższą pigułkę wiedzy będziesz wiedzieć od czego zacząć i na czym się koncentrować.

Powrót do góry