Jak od zera zbudować społeczność w social media

Jak od zera zbudować społeczność w social media

Zakładasz firmowy profil w social mediach, przygotowujesz sumiennie opis swojego biznesu, jednym słowem masz wszystko dopięte na ostatni guzik. Ale chwila, co dalej? Dla kogo masz publikować, przecież nikt Cię jeszcze nie obserwuje, może poza grupą znajomych.

Zastanawałeś się niejednokrotnie jak zbudować społeczność wokół Twojej marki? Jest kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów. Jednak budując swoją społeczność zawsze myśl o Twoim kliencie docelowym, tym który Twój produkt czy usługę chętnie kupi i Ci zaufa. Nie potrzebujesz nieaktywnych, niezainteresowanych Twoim produktem obserwatorów. Lepiej mieć ich mniejsze grono a bardziej zaangażowane. Zapomnij więc o wydawaniu pieniędzy na sztucznych “followersów”.

Tworzenie społeczności to strategia, więc zaplanuj swoje działania. Zobacz w jaki sposób możesz zdobyć odbiorców:

1. Znajomi

Nic odkrywczego tu nie napiszę, to zupełnie naturalne, że w pierwszej kolejności komunikujesz obecność swojej marki w mediach społecznościowych znajomym. To dobry ruch, bo oni wiedząc czym się zajmujesz mogą polecać Cię dalej lub udostępniać Twoje treści, więc będziesz docierać za darmo do innych odbiorców.

2. Grupy

Grup na Facebooku jest tyle, że bez wątpienia znajdziesz przynajmniej jedną, w któej możesz zacząć promować swój biznes – zupełnie za darmo. Jeśli na przykład jesteś fotografem ślubnym dołącz do grup związanych ze ślubami typu “Ślub, wesele w 2020”, tam panny młode poszukują usługodawców, w takic grupach odnajdą się i kosmetyczki, makijażystki, fryzjerzy itd. Jeśli oferujesz produkty dla dzieci szukaj grup zrzeszających mamy. 

3. Stories

Dzięki Stories algorytm Facebooka czy Instagrama będzie Cię chętniej pokazywał innym odbiorcom. Ważne jest to żeby w Stories umieszczać ciekawy content, który może zainteresować odbiorców, w szczególności w formie video. Pamiętaj o tym, aby publikować regularnie.

4. Regularne publikacje postów

Jeśli będziesz regularnie umieszczać posty i odbiorcy będą dzięki nim wchodzić z Tobą w interakcje – klikać “Lubię to”, pisać komentarze, pisać do Ciebie wiadomości prywatne, wówczas algorytm będzie Cię pokazywał szerokiemu gronu odbiorców. Najlepiej jak przeplatasz różne rodzaje contentu – video, post w postaci teści ze zdjęciem, samo zdjęcie, znowu video itd.

5. Reklama

Powyższe sposoby na pozyskiwanie odbiorców tworzą ruch organiczny na Twim profilu, masz jeszcze do wyboru ruch płatny, czyli wynikający z reklam. Możesz promować jeden post, cały profil marki, możesz skorzystać z reklamy typu lead ads, dzieki której zwiększysz grono obserwujących Cię osób, możesz kierować ruch na swoją stronę, itd.. Masz na prawdę wiele możliwości, jak dobrze zaplanujesz działania i grupę odbiorców, szybko osiągniesz pożądany efekt.

Teraz usiądź i rozpisz działania na profilu Twojej marki, dzięki któym zbudujesz  zaangażowaną społeczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry